Günümüzün değişen ve gelişen futbolu, yetenekli ve başarılı futbolcuların hayatı boyunca tek bir kulüpte oynamasına uygun değildir. Kulüpler, kendi başarılarını artırmak için başarılı futbolculara sahip olmak istedikleri gibi, o kulübün taraftarlardı da takımlarında iyi sporcular görmek isterler. Bu itibarla, başarılı profesyonel futbolcuların kulüp değiştirmeleri olağan hale gelmiştir.

Futbolcu, sportif veya ekonomik sebeplerle kulübüyle sözleşmesi henüz sona ermenden veya sona erdikten sonra kulübünden ayrılmak ve başka bir kulüple sözleşme yapmak isteyebileceği gibi, kulüp de, sportif beklentilerine cevap veremeyen veya ekonomik yönden kendisine yük olmaya başlayan futbolcusunun sözleşmesini uzatmak istemeyebilir.

          Profesyonel futbolcu transfer sözleşmesi, Profesyonel Futbolcu Statüsü ve Transfer Talimatı (PFSTT) ile düzenleme altına alınmıştır. Buna göre PFSTT'nin 2.maddesinin c fıkrası uyarınca "futbolcunun mevcut kulübünden başka bir kulüple sözleşmeyi imzalaması" şeklinde tanımlanmıştır. Günlük hayatta transfer denilince, bundan profesyonel futbolcunun sözleşmeli  olarak başka bir kulübe aktarma yapması yoluyla gerçekleşen transfer anlaşılır. Transferin sözlük anlamına en uygun düşen de bu tür transferdir.

            Kulüpleriyle sözleşmeleri devam etmekte olan futbolcuların başka bir kulübe transfer olabilmeleri için, öncelikle kendi kulüpleri ile aralarındaki sözleşmeleri, karşılıklı olarak sona erdirmeleri gerekir. Transfer ve teslim işlemleri ancak Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenen transfer ve tescil dönemleri içerisinde yapılabilir.

Kulübün mevcut oyuncusuyla sözleşme imzalaması için süre sınırlaması yoktur ancak imzalanan sözleşmenin ilk transfer ve tescil döneminde ibraz edilmesi gerekir. Sözleşmelerin sona erme tarihinin 31 Mayıs olarak belirlenmesi gerekir, müsabakaların bu tarihten sonra devam etmesi durumunda sözleşme müsabakalar süresince devam eder.

Futbolcuların transfer gerçekleştirmek için görüşmeler yapması hayatın olağan akışı gereğince zorunludur. Kulüplerin mevcut oyuncularının başka kulüplerle görüşme yapması ise kulüp menfaatlerini zedeleyecektir. Profesyonel Futbolcu Statüsü ve Transfer Talimatı bu noktada kulüplerin sözleşmeli oyuncuları ile görüşme yapılabilmesi için kulüplerden izin alınması

 

 

gerektiğini belirtmektedir. Futbol dünyasında güncel olarak karşımıza çıkan bu tarz durumlarda takımlar ilgili makamlara şikayette bulunmakta ve bu haberler medyada büyük yer kaplamaktadır. 2010'da Nottingham Forrest oyuncusu Jamaal Lascelles'in menajeriyle izinsiz olarak görüştüğü belirlenen kulübe verilen cezanın yanı sıra oyuncunun menajeri Andy Niedzwiecki'ye de 10 bin sterlin para cezası verildi. Bu arada genç oyuncu da gelecekte benzer bir tutum sergilememesi yönünde oldukça ağır bir uyarı aldı.

İngiliz Futbol Federasyonunun yukarıda bahsedilen kararı güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Sözleşmesinin son 6 ayı içerisinde bulunan profesyonel futbolcular serbest şekilde transfer görüşmesi gerçekleştirebilmektedir. Bu durumun örnekleri ülkemizde ve Avrupa liglerinde yoğun şekilde yaşanmakta ve oyuncu transferleri yapılmakta. Bonservis bedeli ödemeksizin oyuncuları kadrosuna katmak isteyen kulüpler, sözleşmesi sona erecek olan oyuncularla temasa geçerek yeni transfer döneminde oyuncularla sözleşme imzalamaktadır. Oyuncuların mevcut kulüpleri bedelsiz şekilde oyuncusunu kaybetme tehlikesi karşısında, daha düşük bonservis ücretleri talep ederek, oyuncusunun sözleşmesi devam ederken başka kulüplere transferine izin vermektedir.

Stj.Av. Ahmet Alperen Aydın

 

KAYNAKÇA

1-  Şeref Ertaş ve Hasan Petek,Spor Hukuku,(Ankara:Yetkin Yayınları,2011)

2-  Şaban Cemal Akkiraz,Profesyonel Futbolcu Transfer Sözleşmesi,www.academia.edu